RUT955 – špijunska buba velikog hadronskog sudarača

Kako bi osigurao praćenje uvjeta okoline u stvarnom vremenu unutar svog Velikog hadronskog sudarača (Large Hadron Collider), CERN-u je bio potreban uređaj za povezivanje koji bi bio dio njegovog inovativnog „Train Inspection Monorail“–a (TIM).

Europska organizacija za nuklearna istraživanja (CERN) je vodeća svjetska organizacija za istraživanje fizike, koja neumorno radi na otkrivanju mehanike svemira dok stvara i implementira vrhunske tehnologije u  potrazi za tim ciljem.

Kako bi osigurao praćenje uvjeta okoline u stvarnom vremenu unutar svog Velikog hadronskog sudarača (Large Hadron Collider), CERN-u je bio potreban uređaj za povezivanje koji bi bio dio njegovog inovativnog „Train Inspection Monorail“–a (TIM).

CERN je odabrao RUT955 mobilni router (usmjerivač) za ovu važnu ulogu. Njegova kombinacija male potrošnje energije, stabilnosti veze s dodatnim sigurnosnim značajkama i svestranog niza ulaza/izlaza čine RUT955 savršenim za dodavanje u jezgru TIM-a.

Radno okruženje brzine svjetlosti

Veliki hadronski sudarač (Large Hadron Collider) je najpoznatiji svjetski sudarač čestica, koji CERN koristi za testiranje hipoteza u području fizike. To uključuje ispaljivanje čestica samo mrvicu ispod brzine svjetlosti, što je iznimno brzo. Nazvati ga nevjerojatnim bilo bi u najmanju ruku podcjenjivanje.

Kao što vjerojatno možete zamisliti, ovi eksperimenti zahtijevaju rigoroznu kontrolu uvjeta okoline unutar sudarača, kao što su razine kisika, temperatura i jesu li njegove tisuće superohlađenih elektromagneta ili bilo koji drugi strukturni dijelovi netaknuti i na svom mjestu. Što dublje ulazite u fiziku, to imate manje prostora za pogreške.

Specijalizirani senzori i kamere izvrsni su za nadziranje industrijskog okruženja, ali sami imaju svoja ograničenja. Sudarač je tunel dug 27 km (16,7 milja), tako da je količina opreme potrebna da se pokrije u cijelosti ogromna, a da ne spominjemo sve dodatne žice i probleme povezivanja svakog pojedinog uređaja s internom mrežom CERN-a. Bez potonjeg, znanstvenici neće imati izravan pristup prikupljenim podatcima. Budući da u CERN-u radi velik broj vrlo pametnih ljudi, smišljena je jednostavnija alternativa: malo, mobilno vozilo opremljeno nizom kamera i senzora, obješeno o strop tunela i koje se kreće oko sudarača pomoću jednotračnog sustava „Train Inspection Monorail“ (TIM).

TIM obilazi tunel i istražuje kritične varijable poput napredne špijunske bube, čime rješava problem nepotrebne složenosti. Međutim, kako bi riješio problem povezivanja, TIM-u je trebao uređaj koji bi mogao spojiti sve senzore i kamere koji su njime opremljeni i poslati njihove podatke u internu mrežu CERN-a. Bez njega podaci više nisu u stvarnom vremenu, a kada stvari radite brzinom svjetlosti – to jednostavno nije dostatno.

Do povezivosti još dalje

Kako bi riješio problem povezivanja, CERN je TIM-ovoj jezgri dodao naš mobilni router (usmjerivač) RUT955, uspostavljajući stabilnu i sigurnu 4G vezu koja šalje skupljene podatke u CERN-ovu internu mrežu, gdje im znanstvenici mogu pristupiti u stvarnom vremenu. Glavna značajka koja uzdiže RUT955 do ove prestižne uloge je njegov svestrani skup I/O-a, smanjujući složenost pri povezivanju različitih kamera i senzora, svaki sa svojim sučeljem. Drugi mobilni routeri (usmjerivači) mogu se istaknuti drugim značajkama, ali bi suzili raspon kompatibilnih uređaja. Korištenjem RUT955 taj raspon može ostati širok tako da CERN može raditi s onima najboljima za taj posao.

Dodatne sigurnosne značajke poput ugrađenog VPN-a i mjera stabilnosti kao što je preusmjeravanje greške dual SIM-a dodatno pojačavaju vrijednost koju ovaj router (usmjerivač) pruža TIM-u, dok je njegova niska potrošnja energije kritična jer TIM radi na bateriju. I sve to iz čvrstog, kompaktnog i industrijski dizajniranog uređaja koji može podnijeti ekstremne temperature i vibracije tako opasnog radnog okruženja.

Povezani proizvod(i)